Yatırımcı olmak İster misiniz?

GooSmart firması olarak anlaşmalı bankalar aracılığı ile seçeceğiniz Tiny House bedelinin %60 tutarına kadar kredi kullanımı sunmaktayız.

Tiny House firması olarak anlaşmalı sigorta şirketleri aracılığı ile içerisindeki eşyalar da dahil olmak üzere, konulduğu arazideki risk durumunu göz önüne alınarak; 1000'de 10 ila 20 aralığındaki prim bedelleri ile kasko yaptırabilirsiniz.

Tiny House içerisinde bulunan elektrikli aletlerinizden hangilerini güneş panelleri ile çalıştırmak istediğinize göre hesaplanan güneş paneli gücüne göre güneş panelleri konulabilmektedir.

Tiny House; tasarımı ve yapım aşamasında mühendislik kontrolleriyle yapılan ve ağırlığı dengeye alınarak tasarlanmış bir araçtır.Yani Tiny House'u hareket ettirmek için sadece tekerleklerdeki sürtünme kuvvetini aşmanız gerekir. Binek bir otomobil ile rahatlıkla çekebilirsiniz. Ancak dik rampa ve yokuşlarda 4x4 bir araca ihtiyacınız olacaktır. Uzun yol yapacağınız zaman dört çekeri bulunan bir arazi aracı öneriyoruz.

Tiny House Tip onay belgesi bulunan, plakalı ve ruhsatlı yasal olarak " Karavan " olan bir araçtır ve Karayolları yönetmeliği çerçevesi içerisinde üretilir. 

İmar Kanunu; yapıların plan, fen, sağlık ve çevre şartlarına uygunlarını sağlamak amacıyla düzenlenmiş bir kanunudur. Dolayısıyla Tiny House yasal olarak bir yapı değil, araç olduğundan dolayı, Karayolları yönetmeliklerine tabiidir ve imar izni gerektirmeksizin istenilen imar planındaki arsaya konulabilir.

Bu durumda yasal olarak park etmiş bir karavan olarak tanımlanmaktadır.

Tiny House'ların tamamının; dört köşesinde birer kriko ve dört adet lastik bulunmaktadır. Ürün standart olarak bu sistem üzerinde 8 noktadan zemine temas ederek durur. Krikoların uç kısımlarının zemin yumuşadığı zamanlarda batmaması için beton veya ahşap pabuçlar (40x40cm) konularak hiç bir altyapı hazırlığı yapılmadan istenilen araziye konulabilir. Buna ek olarak istenilirse; zeminin tesviyesi, konulacak alana çakıl vb. granüler malzeme serilmesi gibi önlemler zaman içerisindeki oturmaları alması açısından önerilmektedir.

Tiny House bir ev/ofis/iş yeri gibi gözükse de aslında plakası,ruhsatı, kara yolları çıkış izinleri bulunan bir araçtır(çekme karavandır).Ruhsatı olduğundan dolayı aracınızı park edebileceğiniz her yerde yaşayabilirsiniz.

Tiny Houselar'ın ağırlıkları modelden modele farklılık göstermekle birlikte 2000-3500 kg aralığında değişmektedir

Tiny House bir motora sahip olmadığından dolayı MTV'ye tabii değildir. Ancak kara yollarında seyir halinde iken geçerli muayenesinin yapılmış olması gerekir. Karayollarına çıkmak istemediğiniz zamanlarda plakanızı trafikten çekerek (noterden) yıllık muayeneye gitme zorunluluğunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Tiny House ler tekerlek üzerinde duran araçlardır . Depremdeki en büyük yükler bu ürünler üzerinde hissedilmeyecektir .Nasıl ki büyük hastahaneler veya önemli yapıların altına döşenen raylar , depremin salınımını alıyorsa ,tiny housenin altındaki tekerleklerde deprem esnasında salınım yaparak ürüne gelecek zararı engelleyecektir.

Herhangi bir gidere bağlanmıyorsa en uygun seçenekler kasetli tuvaletler ,kompost tuvaletler veya normal sulu sistemli tuvaletlerde.Bunlar birbirine yakın seçenekler olsa da kültürümüze en uygun ,daha az zahmetli ve hijyenik olan normal sulu sistemli tuvaletleri tercih edip belli periyotlarla pis suyu boşaltmaktır.

Elektrik güneş paneli ya da rüzgar güllerinden elde edilebilir. Güneş ve rüzgarın aynı anda olmama ihtimali düşünülerek jeneratör takviyesi sağlanır. Su için ; taşımayla , 5 ,10 yada 3 tonluk su deposu alınıp ,şebeke yardımı ile herhangi bir su kaynağından doldurularak Tiny houseye taşınabilir. Yada su kuyusundan temin edilen suyu yine depolayarak ihtiyaç oldukça hidrofor sistemi ile Tiny houseye aktarabiliriz. 

Bu işin yasal prosedürüne sahip bir firma mı  ? Tip onay belgesi var mı? Yani ; bu işi toplama bir şekilde mi yapıyor ? Yoksa sıfırdan üreten bir üretici mi ? 

Bizim ürünlerimiz Karayolları Yönetmeliğine tabi olduğu için ,imarla ilgili bir prosedür aranmaz.

Bunun iki sebebi var . Amerika karayollları kriterleri ile bizim bağlı olduğumuz Avrupa Karayolları kriterleri birbirinden çok farklı . Diğer sebebi ise yurt dışında insanlar bu evleri 12 ay boyunca yalayabilecek şekilde tasarlıyor. Türkiye de ise genelde hafta sonu kaçamağı yapmak üzere planlandığı için farklı şekilde üretiliyor. 

Öncelikle büyük cam tercih etmeyerek ısı zafiyetinin önüne geçilmeli ve ısı cam kullanılmalı. Klimayı da ısı alışverişini engellemek adına camların karşısına konumlandırmak gerekiyor . Bununla birlikte yapılarda yüksek yoğunluklu izolasyon malzemesi kullanarak hem ısı kaybını önler ,hem de ses izolasyonu sağlamış oluruz.

Tiny House yapımında kullanılan malzemelerin kaliteli oluşu ile birlikte bulunduğu iklimin gerektirdiği bakım periyoduna bağlı kalarak ortalama 50 sene kadar denebilir. 

Bu kültür Türkiye de yeni yeni öğreniliyor. İnsanlar , uzun yıllardır sahip olduğumuz yazlık hayatını aratmayıp ,daha ucuza mâl edildiğini farkettikçe rabet giderek artıyor .Tiny House nin bu cezbedici hali 10 yıl sonra ofislerin bile bu şekilde tercih edileceğini düşündürüyor. 

Seçilen opsiyonel özelliklerle değişecek olup ,100.000₺ ile 300.000 ₺ arasındadır.

Ürünlerde ,yangın anında toksik gaz oluşturmayan su bazlı boyalar kullanılır . Bununla birlikte önlemler yangın alarmı ,yangın sensörü ve yangın tüpleri ile arttırılır.

Güvenlik önlemini arazinin dışından itibaren başlatıp,ürünün çalınmasına karşı çeşitli gsm tabanlı alarm sistemi ,kameralar,kilit ve elektrikli kepenklerle önlemi arttırabiliriz.


Tarık Bey

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?